MASALLARLA ÇOCUK EĞİTİMİ "GERLİNDE ORTNER"“Eğer çocuklarınızın zeki olmasını istiyorsanız, onlara masal okuyun. Eğer onların daha zeki olmalarını istiyorsanız, daha fazla masal okuyun”  Albert Einstein

Üniversitedeyken okuduğum bölüm itibariyle masalları yakından tanıma imkanım oldu. Fakat masal anlatıcılığı eğitimleri ve atölyeleri sonrasında masallar hayatımın içine yerleşti ve hayatımın vazgeçilmez bir parçası oldu. Daha çok masal masal kitabı okumaya başladım. Aynı masalın farklı birçok anlatımını dinledim.
Bugün  ‘’Masallarla Çocuk Eğitimi’’ kitabında masalların ne kadar etkili olduğunu gösteren bir kitap paylaşacağım. Gerlinde Ortner tarafından kaleme alınan kitap Aura Kitapları’ndan yayınlanmış.
Masallarla Çocuk Eğitimi; 3-9 yaş arası çocukların gelişim evrelerine özgü çözüm önerileri getiren masallar, ebeveyne yönelik rehberden oluşan harika bir masal&terapi kitabı.

Masallar; çocuklar ile yetişkinler arasındaki dilsel ve düşünsel engelleri aşmaya çok uygundur. Çocuklara masallar anlatarak ya da okuyarak onlara farklı bakış açısı sunabileceğiniz gibi kendi duygu ve düşüncelerinin de farkına varmasını sağlayabilirsiniz. Çocuklar kendilerini masal ve öykü kahramanlarıyla özdeşleştirerek, sorunun çözümü olarak sunulan fikir ve önerileri hevesle benimserler.
Masallar çocuklara sorunlarla nasıl baş etmeleri gerektiğini gösterir. Bu kitapta yemek yemeyen, okula gitmek istemeyen, kavga eden, tırnaklarını yiyen, söz dinlemeyen, kabus gören, köpekten korkan, çekingen, diş doktorundan korkan, annesi babası boşanmış vb... bir çok sorunla baş etmeye çalışan çocuklara masallar aracılığı ile yol gösteriyor.

Yorumlar