EVDE MONTESSORİ, SICAK HAVA BALONU YAPIMIGeçen kış mevsimi çok soğuk ve karlı geçmişti. Selim uzun süre evden dışarı çıkamadığı için hafta sonları çok sıkılıyordu. Aynı oyunları tekrar oynamak istemiyordu. Tam o sıkıcı ve soğuk günlerde instagramda gezerken bu sıcak hava balonunu gördüm. Malzemelerine baktım hepsi evde mevcut. Yapalım dedik, yaptık. Sıcak hava balonunu yaparken Nevşehir, Ürgüp,  Göreme'den de bahsettik. Balonu bitirince sıcak hava balonuyla ilgili birkaç video izledik. Balonun nasıl havada uçtuğunu, insanları nasıl taşıdığını konuştuk.
Yaparken de yaptıktan sonra çokça eğlendi Selim. Hatta bir sonraki hafta okulda oyuncak gününde okula götürmek istedi. Okuldaki arkadaşları da beğenince daha bir mutlu oldu. Farklı malzemelerle de denemek mümkün.

MALZEMELER
Kağıt bardak
Bant
4 adet pipet
Renkli kağıt

HAZIRLANIŞI
Pipetlerin kıvrımlı kısımları üste gelecek şekilde kağıt bardağın etrafına eşit aralıklarla bantlayın. Pipetin kıvrımlı kısımları açıp dışa doğru bükün. Balonun ağız kısmı altta kalacak şekilde pipetleri balona bantlayın. Üzerini de renkli üçgen kağıtlarla bantlayın. Sıcak hava balonu hazır. Dilerseniz iplerle ya da farklı şekillerle de ilave süsler yapabilirsiniz. Bardağın içine de oyuncak koyup evin içinde bir tur atabilirsiniz. Çocukların ince kas gelişimini destekleyen güzel bir montessori etkinliği.

Yorumlar